Ev Hemodiyalizi
17 Nisan 2024

Son dönem böbrek yetmezliği tanısı ile takip edilen hastalarımız haftada 3 gün hastanemizin hemodiyaliz ünitesinde hemodiyalize girmektedirler. Ayrıca periton diyalizi (karın diyalizi) hastaları da periton diyalizi polikliniğinde  tarafımızdan takip edilmektedirler.

Ev hemodiyalizi, bir diyaliz ünitesine ulaşmak için zahmetli seyahatler gerektirmemesi, daha düşük enfeksiyon riski, daha iyi rehabilite olma ve hasta için daha fazla özgürlük -bağımsızlık sağlaması gibi bir çok avantajı nedeni ile tercih edilen bir renal replasman tedavisi (böbrek yerine koyma) yöntemidir.

Ev hemodiyalizi; hastanın gerekli eğitimi tamamladıktan sonra ve hemodiyaliz cihazı ile su sisteminin hastanın evine kurulmasını takiben evde kendi diyalizinin yapabilmesi imkanını sağlamaktadır. Ev hemodiyalizi ilk olarak 1960 yılında Amerika'da uygulanmaya başlamıştır. Son yıllarda ülkemizde de çeşitli merkezlerde uygulanmaktadır. Bugünden itibaren gerekli altyapı çalışmalarını ve bürokrotik işlemleri tamamlayarak Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ev hemodiyalizi hizmeti başlamış bulunmaktadır. Bu seçkin tedavinin de hastanemizde Nefroloji kliniğinde uygulanmaya başladığını halkımıza ve hastalarımıza duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

  • Ev Hemodiyalizi