Acil Tıp
08 Mart 2024

Hastanemiz Zemin Katında yer alan acil servisimiz 19 müşahede yatağı, 9 muayene yatağı bulunmaktadır.

Acil servis Fiziki Alanı içinde, bekleme salonu , sedye parkı triaj alanı, yeşil alan, Sarı Alan, Gözlem Odası, Müdahale Odası, Travma Odası, Resüsitasyon Odası ve Acil Laboratuarı, Acil Röntgen, Acil Tomografi birimleri bulunmaktadır.

Acil Servise başvuran tüm hastaların hastalıkları ile ilgili şikayetleri, belirtilerin şiddeti ve tıbbi durumlarının aciliyeti göz önüne alınarak, öncelikleri belirlenir (Triaj). Hastanın ilk triaj yardımcı sağlık personeli tarafından yapılmaktadır. Bu triaj işlemi ile; hastanın kırmızı, sarı ve yeşilalanlar olarak tariflenen acil kategorilerine uygun şekilde dağılımı sağlanır. Hastanın hangi kategoride olduğu belirlendikten sonra yönlendirmesi bu doğrultuda yapılır.

Ambulansla acil servise getirilen hastaların triajları, hastanın acil servise sevki sırasında ambulans görevlileri tarafından yapılır.

Muayeneyi yapana hekimin gerek görmesi halinde, radyoloji ve/veya laboratuar tetkikleri istenebilir., ilgili branş hekiminden konsültasyon istenebilir, hastanın servise yatışı verilebilir, günübirlik tedavi uygulanabilir, hekim tarafından uygulamasına karar verilen sözlü ve yazılı talimatlar, hemşire eşliğinde acil servis gözlem odasında uygulanabilir.

Başka sağlık tesisine sevk edilmesi gereken hastaların; 112 Komuta Kontrol Merkezi Koordinasyonında, hastane sevk ambulansı veya 112 Ambulansı aracılığıyla, sevk ve nakli gerçekleştirilir.

Acil servisimizde 6 Acil Tıp Uzmanı, 1 Yardımcı Doçent Acil Tıp Uzmanı, 16 Pratisyen Hekim, 34 yardımcı Sağlık Personeli olmak üzere alanında uzman eğitimli personellerimiz ve son teknoloji ile donatılmış tıbbi cihazlar ile 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verilmektedir.

 
 sayfa altı.png