Çocuk Ortopedisi Bölümü Hizmet Vermeye Başladı
09 Mayıs 2022

Giresun Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji öğretim üyesi Dr. Murat DANIŞMAN öncülüğünde “Çocuk Ortopedisi” tanı ve tedavileri hastanemiz bünyesinde uygulanmaya başlanmıştır.

Çocuk ortopedisi, doğumdan itibaren bebeklik, çocukluk, ergenlik ve gençlik yaş grubuna kadar olan dönemlerdeki her türlü kemik, kas, eklem, tendon, bağ sorunlarının tanısı ile ameliyatsız veya ameliyatlı tedavileri ile ilgilenen bölümdür. Erişkin yaşlarda ortaya çıkan ortopedik sorunların birçoğu; çocuk yaşlarda tanı almamış, yeterince tedavi edilmemiş veya uygun biçimde takip edilmemiş çocuk ortopedik hastalıklarından kaynaklanır. Bu nedenle çocuk ortopedisi, erişkin ortopedik sorunların azaltılması açısından da önemli bir yere sahiptir.


Bu alanda;
Yenidoğan kalça gelişim değerlendirmesi (kalça ultrasonografisi) ile gelişimsel kalça çıkığının erken ve geç dönemde tedavisi
Çocuk ve genç erişkinlerdeki diğer kalça sorunlarının tedavisi (Perthes hastalığı, femur başı epifiz kayması, koksa vara)
Çarpık ayakta (pes ekinovarus) seri alçılama ve tendon transferi prosedürleri
Serebral palsi ve diğer nöromusküler hastalıklardaki ayak, diz, kalça sorunlarında kas-tendon gevşetme-transferi ile kemik düzeltici prosedürler
Bacakta şekil bozuklukları ve kısalıklarında düzeltme ve uzatma ameliyatları
İçe-dışa basma, parmak ucu yürüme gibi yürüme problemlerinde tanı ve tedaviler
Çocuk ve erişkin çağdaki düz tabanlık ve diğer ayak problemlerinin tedavisi
Çocukluk çağındaki kırıkların ve kırıklara bağlı komplikasyonların tedavisi
gibi çocuk ortopedisi ile ilgili hastalıkların hastanemiz bünyesinde tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

  • sayfaIMG_0915 kopya.jpg