T.C. Sağlık Bakanlığı-Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Giresun İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı-Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

DİYABETİN FARKINDA OL !

Güncelleme Tarihi: 15/11/2017Her yıl belirlenen Dünya Diyabet Günü’nün 2017 Yılı teması ‘’Kadınlar ve Diyabet” olup sloganı ‘’Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’’dır. Bu yıl ki tema diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir.

Bu kapsamda hastanemizde 14 Kasım diyabet gününde farkındalığın artması için stand açılarak etkinlik düzenledi. Standı ziyaret eden hasta ve hasta yakınlarına gün boyu şeker ölçümü yapılarak diyabet hastalığı ve riskleri anlatıldı. Diyabet riski olan hastalar geniş tarama için hekimlere yönlendirildi. Diyabeti olan erişkin hastalara ise kaliteli bir yaşam ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Diyetisyen Şennur Tahmazoğlu ve Diyabet Hemşiresi Nebiha Kurt tarafından diyabetle yaşamda komplikasyonlar, diyabette beslenme, diyabette ilaç kullanımının önemi vurgulandı.

Tüm diyabetli kadınlar diyabeti daha iyi yönetmek ve sağlık durumlarını iyileştirmek için ekonomik ve ulaşılabilir bakıma ve ihtiyaç duymaktadır. Kadınlar gelecek nesillerin sağlık ve refah düzeyini iyileştirmek için sağlıklı yaşam biçimlerini benimsemesi gereken önemli temsilcilerdir.

Diyabetten korunmanın yedi yolu; sağlıklı ve dengeli beslenin, hareket edin, fazla kilolardan kurtulun, stresten uzak durun, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakın, yeterli ve düzenli uyuyun, sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırın. 


WhatsApp Image 2017-11-15 at 11.11.43.jpeg